Przygotuj dach i rynny na zimę
Materiały budowlane Olsztyn w JASAM są może najlepszej jakości w rozsądnej cenie, ale warto zadbać o to, co już mamy, np. o dach i rynny. Jesień to przede wszystkim wilgoć i spadające liście, zaś zima to śnieg i lód. Należy zadbać, by pokrycie dachowe i system rynien służył nam, jak najdłużej.
Jakie problemy niesie za sobą zima?
Podczas opadów śniegu na naszych dachach znaleźć się może pokaźna pokrywa, która może połaciami zsuwać się z dachów. Nie grozi to jedynie budynkom o dachach bardzo spadzistych. Szczególnie ten problem odnosi się do dachów o gładkiej powierzchni, np. blachodachówka. Śnieg, który zsuwa się z Twojego dachu może ważyć nawet do 100 kg. Zsuwanie się śniegu rok w rok uszkadza nawet 30% dachów. Nie tylko dach jest zagrożony, ale również ludzie, na których ten śnieg może spaść. Warto zainwestować w płotki czy też barierki przeciwśniegowe montowanych nad pierwszym rzędem dachówek.
Kolejnym problemem są zamarznięte rynny. Nasze zimy to przeplatanka dodatnich i ujemnych temperatur. Śnieg spada, roztapia się, a potem zamarza. W tej sposób tworzą się lodowe wałki na rynnach, których 1m3 może ważyć nawet do 1000 kg. Wały te uszkadzają rynny, elewację, a w najgorszym wypadku zrobić krzywdę osobie pod nimi przechodzącej.
Brawo TY, który oczyszczasz dach ze śniegu. Śnieg zwłaszcza mokry obciąża konstrukcje dachu i może ją uszkodzić. Konstrukcja nośna pod zbyt dużym obciążeniem może się zerwać.
O przeglądzie dachu i systemu rynien
Większość ekip oferuje darmowe przeglądy pokryć dachowych przez nich wykonywanych. Nie wiąże się to, więc z żadnymi kosztami. Nawet, jeśli będziesz musiał zapłacić to mniej niż naprawa dachu wiosną. Należy zwrócić uwagę, czy po jesieni w rynnach nie zalegają liście. W razie niedrożności rynien trzeba usunąć zanieczyszczenia. Ważne jest, by uzupełnić ubytki w uszczelnieniu dachu specjalnymi preparatami. Nie zapomnij, że pokrycie dachowe należy umyć miękką szczotką i wodą pod ciśnieniem. Zadbaj o swój dach i ciesz się nim dłużej!