Ciepły i cichy dom
Materiały budowlane Olsztyn a izolacja domu
Najczęściej stosowane materiały budowlane Olsztyn do izolacji termicznej i akustycznej to najczęściej wyroby z wełny mineralnej, np. płyty lamelowe, płyty z welonem szklanym, płyty z folią aluminiową, maty, filce, granulat, materiały spienione, np. tradycyjne płyty styropianowe, płyty sprężyste, płyty elastyczne, płyty ryflowane, czarne płyty, płyty zespolone z papą, płyty laminowane, płyty zespolone z płytą gipsowo-kartonową oraz materiały alternatywne, np. keramzyt, pollytag, perlit, izolacja z włókien kokosowych, drzewnych, z wełny owczej, itp.
Styropian jako najczęstszy materiał do izolacji domów
Styropian jest najczęściej spotykanym materiałem, który stosuje się do izolacji budynków od fundamentów aż po dach. Często dla właścicieli budynków izolacja termiczna jest ważniejsza niż akustyczna. Źle zaizolowane ściany powodują nawet 40% utraty potrzebnej do ogrzania budynku energii. Ważne jest, aby docieplić już istniejące ściany lub ocieplić nowo postawione. Zyskamy oszczędniejszy dom i bardziej komfortowy klimat. Zimą będzie cieplej za mniej, a latem chłodniej.
Styropian (polistyren ekspandowany) lepiej sprawdza się w izolacji termicznej niż akustycznej. Jego zaletą jest odporność na zawilgocenia oraz to, że szybko schnie. Niestety gorzej radzi sobie w kontaktach z ogniem, chemikaliami czy promieniami słonecznymi. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie, bo można go wykorzystać do izolacji praktycznie całego domu od fundamentów po dach.
Odmiany materiałów na bazie styropianu:
- Płyty styropianu – prostokątne płyty o gładkich krawędziach i różnej grubości, często ma powierzchnię, która zwiększa przyczepność kleju.
- Płyty sprężyste – fabrycznie zawierają nacięcia, co sprawia, że nadają się do ocieplania konstrukcji drewnianych.
- Płyty elastyczne – przeznaczone do wygłuszania stropów zwłaszcza dźwięków uderzeniowych. Słabiej radzą sobie z dźwiękami powietrznymi typu: rozmowy czy muzyka.
- Płyty ryflowane – dodatkowo powycinane rowki dodatkowo chronią przed wilgocią.
- Czarne płyty – mają dodatkowo grafit, co zwiększa izolacyjność.
- Płyty perforowane – ma kanaliki, którymi przepływa np. para wodna.
- Płyty wodoodporne – zwiększona spoistość dodatkowo chroni przed wilgocią.
- Płyty zespolone z papą – najczęściej stosowane do izolacji dachów płaskich.
- Płyty laminowane – sprawdzają się pod ogrzewanie podłogowe.
- Płyty zespolone z płytą gipsowo-kartonową – wykorzystuje się do ocieplania ścian i skosów na poddaszu.
- Maty ze styropianu i papy – wygodne do izolacji dachów płaskich.
- Granulat – ma mniejsze właściwości termiczne, więc stosuje się je na poddaszach nieużytkowych.