Ikona słuchawek (UI)
89 533 30 10

Zamów do 12:00 - wyślemy tego samego dnia (pon-pt)

Podłoga na gruncie

\"Materiały

Materiały budowlane Olsztyn a podłoga na gruncie

Podłoga w wielu domach parterowych nie obciąża fundamentów, czyli w sensie budowlanym wykonana jest na gruncie. Jak ją właściwie wykonać i zaizolować? Prace należy rozpocząć zaraz po wykonaniu fundamentów. Wykonanie podłogi na gruncie obejmuje dwa podstawowe etapy: ułożenie podbudowy i betonowanie płyty oraz wykonanie hydroizolacji i podkładu podłogowego.

Etapy wykonania podłogi na gruncie:

  1. Usunięcie humusu – należy go usunąć, gdyż ulega on procesowi rozkładu i zmniejsza swoją objętość. Wykonanie podłogi na nim mogło by doprowadzić do jej obniżenia, zapadnięcia lub popękania.
  2. Usunięcie gruntu rodzimego – nie jest to etap konieczny, ale często wymaga tego poziom posadowienia płyty. Ławy drutowe wyznaczają położenie budynku i posadzki. Należy obniżyć grunt o tyle, ile potrzebujemy na wszystkie warstwy podłogi na gruncie.
  3. Wykonanie mocnej podbudowy z pospółki – powinna mieć ok. 20-30 cm grubości. Może być wykonana z piasku i żwiru, których warstwy muszą być dokładnie ubite.
  4. Poprowadzenie instalacji kanalizacyjnej i wodnej 
  5. Wykonanie płyty betonowej – do jej wykonania należy zastosować beton C8/10 albo C12/15. Grubość płyty powinna wynieść ok. 10 cm. Należy pamiętać, że nie powinna być połączona z konstrukcją budynku. Najlepiej zamówić gotowy beton na budowę, pamiętając o małym naddatku. Płyta powinna być równa i gładka, a jej dojrzewanie trwa nawet około miesiąca. Najlepiej robić to w temperaturze ok. 20 stopni, bo gdy jest chłodniej beton słabiej wiąże.
  6. Hydroizolacja – należy ją połączyć z izolacją fundamentów i powinny mieć tą samą grubość.
  7. Ocieplanie – najpopularniejszy do ocieplenia płyty jest styropian twardy, np. EPS 100 Dach/Podłoga.
  8. Wykonanie podkładu podłogowego – należy osłonić termoizolację folią budowlaną ok. 0,2 mm grubości. Musi ona ochronić izolację termiczną przed wodą zawartą w betonie. Do wykonania podkładu należy wykorzystać beton C16/20 o grubości min. 4 mm. Podkład należy uzbroić, by uchronić go przed pękaniem.

Zapraszamy po najlepsze materiały budowlane Olsztyn do JASAM!

Koniec?

Nie! Czytaj dalej!

Jakie ogrodzenie domu wybrać?

Jakość danego ogrodzenia wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców oraz pełni podstawową funkcję, czyli wyznacza granice działki. Jeśli posiadamy większe możliwości finansowe, nic nie stoi na przeszkodzie,

Beton, jako materiał budowlany

Beton posiada bardzo szerokie zastosowanie, a jego parametry umożliwiają architektom i budowlańcom konstrukcję wielu różnorodnych projektów. Pamiętaj, aby przy budowie wybierać tylko najlepsze materiały budowlane

Dom ogrzewany gazem

Ogrzewanie domu gazem płynnym zyskuje z roku na rok większą popularność. Przyszli użytkownicy chwalą sobie tą opcję, ponieważ jest wiele korzyści płynących z tej formy