Kompozycje w donicach z efektem WOW praktyczny przewodnik
Kompozycje w donicach potrafią upiększyć każdy punkt ogrodu, wprowadzić wakacyjny klimat na tarasie i balkonie. Warto ustawić je przy drzwiach frontowych, często uczęszczanych ścieżkach w ogrodzie. Sposobem na osiągnięcie efektu WOW w ogrodzie, na tarasie i balkonie jest ich zgrupowanie i ustawienie donic o różnej wielkości, kształcie bądź fakturze. Trzymanie się jednego odcienia donic wzmacnia poczucie ładu i elegancji.
Stworzenie efektownej długo kwitnącej kompozycji w donicach wymaga kilku etapów przez które z przyjemnością Was przeprowadzę.
1. Wybór odpowiedniego pojemnika/donicy to istotna kwestia, głębsze i większe pozwalają na posadzanie w nich kilku roślin. Trudniej obsychają, przenoszenie ich jest jednak bardziej uciążliwe. W mniejszych efektownie wyglądają te same rośliny. Trzymanie się określonej palety barw donic ułatwia stworzenie spójnej kompozycji.
Za pomocą pojemników jesteś w stanie nadać określony charakter swojemu otoczeniu. Jeśli więc masz lub chcesz stworzyć bardziej rustykalny charakter w swoim ogrodzie do obsadzeń możesz użyć niemalże każdy przedmiot: kosz, drewnianą szufladę, zlew etc.
Pośród surowców używanych do produkcji donic najpopularniejsze to:
Terakota wprowadza klimat wiejskiego ogrodu, co prawda woda szybciej z niej wyparowuje za to pięknie się starzeje i jest odporna na mróz
Beton architektoniczny z dodatkiem włókna szklanego i specjalistycznych środków zmniejszających nasiąkliwość, zapobiegających tworzeniu się mchów jest wspaniałym materiałem. Wpisuje się w klimat niemalże każdego ogrodu, przez to, że nie wybija się na pierwszy plan i stanowi wspaniałe tło dla różnych kompozycji. Jest mrozoodporny i niezwykle trwały. W nowoczesnych ogrodach możemy „grać” kształtem i wielkością donic z tego właśnie tworzywa
Metal w wydaniu retro pasuje do wiejskich ogrodów, ale ten o geometrycznym kształcie idealnie wpisuje się w klimat nowoczesnych, miejskich ogrodów. Pamiętajcie jednak, że donice z metalu szybko się nagrzewają i wymagają częstego podlewania.
Drewno jest cenionym i dającym szereg możliwości materiałem wykorzystywanym do produkcji donic. Z tego surowca jesteśmy sami w stanie stworzyć donicę o potrzebnym nam kształcie i wielkości. Oczywiście dla zapewnienia trwałości impregnacja jest tu niezbędna, spośród środków do ochrony drewna warto sięgnąć po:
- Remmers impregnat Lazurujacy 3w1
- Osmo olej lazurujący do ochrony drewna
- Sadolin impregnat i lakierobejca
- Koopmans paints impregnat powłokotwórczy do drewna
- Tikkurila Valtti Complete półmatowa impregnująco -dekorująca lakierobejca
Wybór możliwych do pomalowania odcieni dla donic z tego tworzywa również jest szeroki, obejmuje min. kolory takie jak:
- teak
- palisander
- pinia
- mahoń
- orzech
- antracyt i wiele innych
Pamiętaj o otworach drenażowych w donicach, jeśli Twoje pojemniki ich nie posiadają koniecznie, delikatnie je nawierć.
Jeśli już udało Ci się wybrać lub stworzyć donice, która Twoim zdaniem najbardziej wpisuje się w klimat Twojego ogrodu możesz przejść do kolejnego kroku, którym jest wybór podłoża.
2. Wybór podłoża w pojemnikach uzależniony jest od rodzaju roślin, które chcesz w nich posadzić. Mamy więc specjalistyczne podłoża dedykowane roślinom iglastym, do warzyw, do pelargonii, do cytrusów, lawendy, uniwersalne, beztorfowe i inne. Wybór producentów podłoży i ziemi ogrodowej jest ogromny. Ja polecam i używam podłoży marki COMPO są one wzbogacone min. o: startową dawkę nawozu, kompost, często hydrożel przez co lepiej magazynują wodę, ich PH jest odpowiednio dobrane do wymagań roślin, którym są dedykowane. Jeśli do obsadzeń używam roślin o większych wymaganiach dodatkowo podłoże wzbogacam o Biohumus z firmy Ekodarpol. Podobnie postępuję, gdy nie wymieniam całego podłoża w donicy a tylko jego część, wtedy kilka granulek Biohumusu wsypuję do dołka, w którym sadze roślinę. T en organiczny polepszacz gleby jest wytwarzany z ekologicznych składników wiec nie ma ryzyka przenawożenia. Jeśli już zaopatrzysz się w odpowiednie dla roślin, których chcesz użyć w nasadzeniach, podłoże możesz zadbać o kolejny krok, którym jest poprawa drenażu.
3. Poprawa drenażu. Polecam Tobie na dnie donic ułożyć warstwę drenażu, może nim być keramzyt, potłuczone kawałki donic, kamienie, pokruszony styropian. Wsypując podłoże do donicy zadbaj o to by kawałki tych materiałów nie zatkały jej odpływu. Teraz możesz przejść do najprzyjemniejszego dla ogrodnika etapu, czyli;
4. Obsadzania pojemników. Wypełnij donicę z wsypanym na dno drenażem odpowiednim podłożem do ok połowy wysokości i ustaw w niej rośliny, które chcesz wykorzystać. Przyjrzyj się z każdej strony swojej kompozycji. Efekt WOW pomoże Ci uzyskać zastosowanie kilku zasad – oto one;
- najwyższą z roślin umieść z tyłu
- średniej wysokości w środku
- niskie rośliny z przodu kompozycji
- ponadto przewieszające się, płożące rośliny dodadzą dodatkowego uroku całemu zestawieniu.
Kolejno wyjmij wszystkie z roślin z pojemników, najpierw oczywiście podlej doniczki z roślinami! Teraz rozluźnij delikatnie palcami korzenie roślin wyjętych z doniczek, zwiększy to szansę roślin na ukorzenienie w nowym podłożu. Zrób tak z każdą z roślin umieszczanych w nowej donicy. Sadź rośliny bliski siebie, ale nie za ciasno pamiętając, że każda z Nich potrzebuje przestrzeni na rozwój. Następnie zasyp puste przestrzenie podłożem. Podłoża nie dosypuj do pełna, zostaw kilka centymetrów przestrzeni pomiędzy wierzchnią warstwą podłoża a krawędzią donicy. Pomoże to przy podlewaniu woda, wraz z podłożem nie będzie przelewała się przez rant donicy. Teraz możesz iść dalej i zadbać o nawodnienie roślin przez umieszczenie podstawek pod donicami. Jest to szczególnie istotne latem. W czasie upałów roślina może pobierać nadmiar wody pozostający na podstawce.
5 .Nawożenie i podlewanie. Właściwe nawożenie i podlewanie pozwolą Tobie uzyskać spektakularny efekt. Rośliny będą obficie kwitły, nabiorą wigoru i odporności. Jeśli połączysz te zabiegi z ogławianiem przekwitłych kwiatostanów wydłużysz ich okres kwitnienia. Spośród nawozów polecam Wam szczególnie:
- COMPO nawóz do roślin balkonowych
- COMPO nawóz uniwersalny
- Ekodarpol Biohumus uniwersalny
Nawozy te są rozpuszczalne w wodzie, dlatego też warto podlewając nimi korzystać z konewki o drobnych oczkach. Z kolei codzienne precyzyjne podlewanie niesamowicie ułatwi Wam lanca ogrodowa. Pozwala ona wybrać rodzaj strumienia, a wysięgnik trafić wygodnie do wyżej położonych koszy i doniczek. Ponadto jest niezastąpiona przy podlewaniu roślin, które nie cierpią polewania ich po liściach.
Każdy z wymienionych tu kroków dotyczących tworzenia nasadzeń stosujemy przy obsadzaniu wiszących koszy ogrodowych, dodajemy tylko jeden a mianowicie ich wnętrze wyściełamy podziurawiona grubą folią, co zapobiega przelewaniu się wody. Oczywiście w kompozycji stawiamy bardziej na niskie, przewieszające się rośliny.
Mam nadzieje ze Moje wskazówki pomogą Wam osiągnąć efekt WOW, a długo kwitnące piękne donice będą sezonową ozdobę Waszych ogrodów, tarasów i balkonów. W kolejnym felietonie postaram się odpowiedzieć na pytanie dlaczego trawa u sąsiada jest bardziej zielona? I jak to zmienić? Oczywiście poprawiając kondycję swojej 😉
Ps. Widoczne na zdjęciach wspaniałe kompozycje powstały we współpracy ze Szkółką OGRODNICTWO ŻÓŁTOWSKI, która pomogła w doborze kwiatów i bylin oraz zapewniła najwyższej jakości materiał szkółkarski.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z Naszym asortymentem ogrodowym oraz do odwiedziń naszych Social Media:
https://www.facebook.com/share/v/jbzCdAMUYpaywpBQ
https://www.instagram.com/jasam.ogrod?igsh=MW42ZTZjaDIweHE3cA==
Nabieraczka do ziemi BIG – (jasam.eu)
Cellfast Podkładka pod kolana 40×20 – (jasam.eu)
Compo Nawóz do roślin balkonowych 1,3 l – (jasam.eu)
EKODARPOL Nawóz organiczny uniwersalny Biohumus Extra – (jasam.eu)
COMPO BIO COMPLETE 2w1 ŚRODEK GRZYBOBÓJCZY NA MSZYCE i INNE SZKODNIKI – (jasam.eu)
Compo Complete BIO Nawóz wieloskładnikowy uniwersalny 0,5l – (jasam.eu)
Compo Complete Odżywka uniwersalna 0,5l – (jasam.eu)
Drewnochron Impregnat Extra Dąb 2,5 L – (jasam.eu)