
Materiały budowlane muszą posiadać określone właściwości, które decydują o jego zastosowaniu. Wapno budowlane, czyli inaczej wodorotlenek wapnia, jest najbardziej wszechstronnym produktem pośród materiałów wiążących. Zastosowanie wapna w budownictwie znane jest od wielu stuleci. Wapno stosowane jest jako zaprawa murarska. W cukrownictwie może mieć zastosowanie do oczyszczania soku buraczanego lub do zmiękczania wody. Zastosowanie wapna znajduje udział w stomatologii jako podkład pod wypełnienie ubytku.
Coraz częściej w Europie oraz w USA powraca się do stosowania wapna w zaprawach murarskich. Okazało się, że zaprawy wapienne spełniają wszystkie wymagania techniczne mimo upływu lat. W polskim budownictwie nigdy nie odeszło od używania wapna podczas budowy.
Wapno hydratyzowane jest produktem całkowicie naturalnym. Obecność wapna w zaprawie redukuje możliwości rozwoju wszelkich pleśni, grzybów, insektów oraz robactwa. W wielu domach stosowano nawet farby wapienne, ze względu na higienizację pomieszczeń. Wnętrze budynku potrafi mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Wapno charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością oraz wysoką urabialnością. Zaprawy wapienne wypełniają wszelkie nierówności oraz zapewniają dłuższą żywotność murów. Odznaczają się wysoką porowatością oraz przepuszczalnością.
Wapno w wykonanej mieszaninie spełnia szereg określonych funkcji. Zwiększa urabialność, zapewnia korzystną retencję, zwiększa przyczepność oraz szczelność połączeń, a także odporność muru na obciążenia dynamiczne.
Najważniejszym wyróżnikiem każdej zaprawy jest jej wytrzymałość na ściskanie. Ważna jest również proporcja kruszywa do materiału wiążącego. Marka jest wyższa, im więcej jest materiału wiążącego w jej składzie.
Na rynku istnieją tzw. plastyfikatory jako środki zastępujące wapno w zaprawach. Działają na urabialność zaprawy poprzez wprowadzanie pęcherzyków powietrza. Do produkcji wapna hydratyzowanego wykorzystuje się wapno palone.
Zostało podzielone na 2 zasadnicze grupy:
- Wapno powietrzne, które dzielimy na wapniowe, zawierające głównie tlenek oraz wodorotlenek wapnia oraz dolomitowe, które posiada dodatkowo tlenek oraz wodorotlenek magnezu.
- Wapno hydrauliczne wytwarzane poprzez wypalanie kamienia wapiennego (wapno NHL) oraz wapno hydrauliczne (HL), które składa się z wodorotlenku wapnia, krzemianów wapnia i glinianów wapnia.
Wybieraj materiały budowlane najlepszej jakości w Jasam!