
Materiały budowlane mają duże znaczenie dla efektywności energetycznej budynków. Producenci oferują duży wybór materiałów izolacyjnych, np. wełnę mineralną, wełnę szklaną, styropian. Inwestycja w poprawę izolacyjności cieplej to bardzo dobry pomysł. To właśnie zła izolacja powoduje utraty ciepła i zwiększa koszty eksploatacji budynku. Wniosek: lepiej zaizolujesz, mniej zapłacisz za ogrzewanie.
Nowe wytyczne dla efektywności energetycznej budynków
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa udostępniło poradnik opisujący efektywność energetyczną budynków. Zawarte w nim informację to nie tylko regulacje prawne, ale również praktyczne wskazówki, które można wykorzystać na etapie projektowania, budowy i użytkowania obiektu.
Znajdziemy w nim:
- Regulacje prawne i politykę odnoszące się do poprawy efektywności energetycznej budynków.
- Celowość kontroli systemu ogrzewania i kanalizacji oraz sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej.
- Rady, jak poprawić efektywność energetyczną różnego rodzaju budynków.
- Finansowe środki wsparcia inwestycji mającej na celi poprawę budownictwa efektywnego energetycznie.
- Przykłady inwestycji realizowanych ze środków wsparcia.
Poradnik w zakresie poprawy charakterystyki energetycznej budynków przygotowany
przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa
Rodzaje materiałów budowlanych
Izolacje możemy podzielić na kilka kategorii: wodne, wilgociowe lub termiczne. Dodatkowo wyróżnić możemy izolacje: poziome, pionowe i powierzchniowe. Nadal do izolacji termicznej najczęściej wykorzystuje się styropian i wełnę. Na rynku często coraz to nowe materiały, które mogą je zastąpić. Przykładem takich produktów są np.:
- Twarde płyty z okładziną – poliuretan skojarzyć możemy z rozprężoną pianką do uszczelniania okien czy tez drzwi. Produkuje się również z jego ulepszonej wersji (czyli z PIR) płyty termoizolacyjne. Przypominają płyty styropianowe, lecz obłożone są dodatkowo obustronnie folią aluminizowaną lub wzmacniana papierem typu kraft. Jeden z najlepszych na rynku materiałów, którego współczynnik przewodzenia ciepła może wynieść nawet 0,020 W/(mK).
- Termoizolacja z połyskiem – ciepło odbija się od błyszczącej powierzchni, co zwiększa izolacje termiczną obiektu. Najczęściej termoizolacja zbudowana jest warstwowo, gdzie między powłokami folii aluminizowanej znajduje się kilka warstw waty poliestrowej lub bąbelkowej.
- Ocieplenie z pistoletu – poliuretan PIR pod dużym ciśnieniem w stanie półpłynnym rozprowadzany jest bezpośrednia na ścianę. Plusem jest całkowicie jednorodna izolacja bez łączeń czy szczelin.
- Aerożel – izolacja wykonana z tlenku krzemu jest lekka, ma dużą porowatość i ma dobry współczynnik ciepła. Choć dotąd stosowano go przy ocieplaniu pojazdów czy skafandrów kosmicznych, coraz bardziej rozpowszechnia się w branży budowlanej.