Podłoga – naprawić czy wymienić?

\"materiały

Rozpoczynasz remont? Z biegiem czasu każda podłoga traci swoją atrakcyjność. Stoisz, więc przed dylematem, czy lepiej ją wymienić, czy odnowić. Wiele zależy od stopnia zużycia i materiału, z którego jest wykonana. Prace związane z podłogą należą do dość łatwych, więc przynajmniej część z nich możesz wykonać samodzielnie. Materiały remontowe Olsztyn w Jasam pomogą Ci w remoncie.

Jakie prace składają się na remont podłogi?

Jeśli Twoja podłoga jest w naprawdę w złym stanie, może się okazać, że bez dostania się do stropu lub gruntu i jej całkowitej przebudowy się nie obejdzie. Należy pamiętać, że na podłogę składają się: podkład, materiały izolacyjne i posadzka. Każdy z tych elementów ma znaczenie. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z stropem drewnianym, betonowym czy gruntem, poszczególne warstwy ułożymy w odpowiedniej kolejności. Zastosowanie podkładu ma na celu wyrównanie stropu i stworzenie stabilnych podstaw dla terakoty, parkietu, paneli czy wykładziny.

Stare domy miały podłogi budowane na drewnianych konstrukcjach, czyli legarach. Były one ustawiane na stropie, a podkład często był również posadzką. Do tego celu wykorzystywano płyty drewnopochodne lub deski. Najczęściej należy zacząć od początku i pozbyć się często zbutwiałego drewna.

Nieruchomości od lat 50. posiadają podłogi zbudowane na stropach betonowych lub ceramicznych, a podkładem jest masa cementowa. Izolację stanowią takie materiały budowlane, jak: suprema, styropian czy podsypka z żużlu. Wiele zależy od dostępności materiału w danym regionie. Musimy się jednak przygotować na to, że stare podłogi kryją w sobie wiele niespodzianek.

Prace, które wykonujemy podczas remontu podłogi:

  • naprawa i wymiana podkładu,
  • układanie izolacji,
  • naprawa posadzki,
  • położenie paneli czy wykładziny,
  • układanie parkietu czy terakoty,
  • montowanie instalacji ogrzewania podłogowego,
  • cyklinowanie podłóg drewnianych.

Jeśli planujesz wymienić podłogę w całym mieszkaniu, pamiętaj, że musisz ustalić właściwy harmonogram prac. Prac nie powinno prowadzić się jednocześnie we wszystkich pomieszczeniach, aby możliwe było przemieszczanie się. Pamiętaj o wyznaczeniu tras komunikacyjnych, by prace przebiegały płynnie. Do dzieła i ciesz się piękną podłogą!

Koniec?

Nie! Czytaj dalej!

Jakie ogrodzenie domu wybrać?

Jakość danego ogrodzenia wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców oraz pełni podstawową funkcję, czyli wyznacza granice działki. Jeśli posiadamy większe możliwości finansowe, nic nie stoi na przeszkodzie,

Beton, jako materiał budowlany

Beton posiada bardzo szerokie zastosowanie, a jego parametry umożliwiają architektom i budowlańcom konstrukcję wielu różnorodnych projektów. Pamiętaj, aby przy budowie wybierać tylko najlepsze materiały budowlane

Dom ogrzewany gazem

Ogrzewanie domu gazem płynnym zyskuje z roku na rok większą popularność. Przyszli użytkownicy chwalą sobie tą opcję, ponieważ jest wiele korzyści płynących z tej formy