Ikona słuchawek (UI)
89 533 30 10

Zamów do 12:00 - wyślemy tego samego dnia (pon-pt)

Materiały budowlane z odpadów

Prowadzenie gospodarki odpadami ma znaczenie w dbaniu o ochronę środowiska. Istnieje wiele takich, które są pozyskiwane z recyklingu. Należą do nich:

  1. Ceramika
  2. Cement
  3. Gips
  4. Tynki
  5. Zaprawy
  6. Beton
  7. Materiały izolacyjne
  8. Materiały bitumiczne

Ceramika

To tworzywa i wyroby otrzymywane w wyniku wypalenia odpowiednio uformowanej gliny. Obróbka zachodzi w temperaturze powyżej kilkuset stopni Celsjusza poprzez spiekanie lub prażenie. Proces produkcyjny otrzymywania wyrobów ceramicznych polega na dokładnym wymieszaniu surowców, ich formowaniu, wysuszeniu oraz wypaleniu. Jest odporna na działanie wysokich temperatur oraz czynników chemicznych. Znajduje zastosowanie w hutnictwie, elektronice, transporcie, przemyśle kosmicznym.

Cement

Jest to spoiwo mineralne otrzymywane w cementowniach, z takich surowców mineralnych jak margiel, wapień lub glina. Jest wykorzystywany do łączenia materiałów budowlanych. Wyróżniamy cement powszechnego użytku oraz specjalny. Portlandzki jest stosowany do wykonywania betonów wykorzystywanych przy konstrukcjach zbrojnych stropów, nadproży oraz słupów. Wyróżniamy również hutniczy, który jest w szczególności stosowany przy produkcji betonów szczególnie narażonych na działanie siarczanów.

Gips

Jest to szeroko rozpowszechniony minerał pospolity. Ma duże zastosowanie w przemyśle budowlanym jako materiał wiążący. Stosowany jest również w papiernictwie oraz w przemyśle cementowym. Największe złoża gipsu w Polsce znajdują się w dolinie rzeki Nidy. Wyróżniamy:

  • gips budowlany (zwykły)
  • gips szpachlowy
  • gips tynkarski.

Dzięki jego użyciu w budownictwie możliwa jest produkcja płyt na ściany działowe, płyt gipsowo kartonowych, form do odlewów, robienie tynków wewnętrznych, posągów.

Tynk

Jako warstwa z zaprawy lub z gipsu, tynk pokrywa powierzchnie ścian, sufitów, kolumn. Stosuje się go jako warstwę podkładową pod inne elementy. Wyróżniamy tynk cementowy, cementowo-wapienny, wapienny oraz gipsowy. Występują tynki wodoszczelne, ciepłochronne, zabezpieczające przed promieniowaniem.

Zaprawy

To mieszanina wody oraz spoiwa z drobnym kruszywem albo innym wypełnieniem. Zaprawa łączy elementy w murze np. cegły, wypełnia spoiny, chroni elementy obiektów przed wpływami atmosferycznymi. Po stwardnieniu jest odporna na zginanie, ściskanie, rozciąganie.

Beton

To najbardziej powszechny materiał budowlany. Powstaje w wyniku zmieszania cementu oraz kruszywa oraz dodatków. Istotną cechą jest jego wytrzymałość. Wyróżniamy beton lekki, zwykły oraz ciężki. Skład mieszanki do produkcji betonu jest dobierana na podstawie analiz laboratoryjnych. Do jego produkcji używana jest woda wodociągowa.

Materiały izolacyjne

  • Do nich należą styropian oraz wełna mineralna.

Materiały bitumiczne

  • Należy do nich wymienić roztwory asfaltowe, lepiki asfaltowe, masy asfaltowo- kauczukowe, masy asfaltowo- aluminiowe, emulsje bitumiczne, pasty emulsyjne.

Kupuj materiały budowlane tylko w Jasam!

Koniec?

Nie! Czytaj dalej!

Jakie ogrodzenie domu wybrać?

Jakość danego ogrodzenia wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców oraz pełni podstawową funkcję, czyli wyznacza granice działki. Jeśli posiadamy większe możliwości finansowe, nic nie stoi na przeszkodzie,

Beton, jako materiał budowlany

Beton posiada bardzo szerokie zastosowanie, a jego parametry umożliwiają architektom i budowlańcom konstrukcję wielu różnorodnych projektów. Pamiętaj, aby przy budowie wybierać tylko najlepsze materiały budowlane

Dom ogrzewany gazem

Ogrzewanie domu gazem płynnym zyskuje z roku na rok większą popularność. Przyszli użytkownicy chwalą sobie tą opcję, ponieważ jest wiele korzyści płynących z tej formy