Etapy budowy domu

\"Materiały

Materiały budowlane Olsztyn a etapy budowy domu

Materiały budowlane Olsztyn z marketu JASAM to produkty najwyżej jakości w atrakcyjnej cenie. Budowa domu to jednak nie tylko wybór właściwych materiałów, a wieloetapowe i trudne przedsięwzięcie. Każda faza powinna być przemyślana i zaplanowana, aby uniknąć zbędnych problemów i przestojów w budowie. Dobry plan pozwala również na oszczędności finansowe i wybudowanie domu w wysokiej jakości.

Etapy budowy domu:

  1. Pozwolenie na budowę domu – czasochłonny i stresujący etap. Poprzedzają go jednak równie ważne decyzje, np. dotyczące projektu domu oraz wybór i zakup działki budowlanej. Jeśli wizja naszego wymarzonego domu i miejsce, gdzie ma się znaleźć, są już gotowe, należy skompletować wszelkie wymagane dokumenty i zdobyć pozwolenie na budowę. Decyzja w tej sprawie uprawomocnia się 14 dni i ważna jest 2 lata. Kolejnym etapem jest wykonanie przyłączy mediów. Na tym etapie należy podjąć ostateczną decyzję, co do wykonawców. Kiedy wszystko jest gotowe, zgłaszamy rozpoczęcie robót budowlanych.
  2. Stan zero – pierwsza faza właściwa budowy. Najpierw należy plan budowy właściwie zorganizować, a następnie wytyczyć budynek na działce zgodnie z planem jej zagospodarowania. Możemy przystąpić do postawienia fundamentów, zaizolowanie ich oraz wykonania poziomej instalacji kanalizacyjnej.
  3. Stan surowy otwarty – na tym etapie powstają pierwsze mury naszego domu. Postawienie ścian i komina oraz stropów i schodów żelbetonowych to najważniejszy z etapów budowy. W tym momencie można jeszcze nanieść na projekt poprawki. Zwieńczeniem tego etapu jest wykonanie więźby i pokrycia dachowego.
  4. Instalacje i tynki – dom w stanie surowym jest gotowy na kolejny etap, czyli wykonanie wewnętrznych instalacji: wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych, gazowych, itd. Kiedy prace są skończone, należy wykonać sprawdzenie i odbiór instalacji. Teraz czas na wylanie podłóg i tynkowanie. Warto zastanowić się nad wyborem materiałów budowlanych.
  5. Montaż i prace wykończeniowe – ta faza obejmuje montaż okien i drzwi, z czym należy zdążyć przed mrozami. Prawidłowo kolejnym etapem jest wykonanie elewacji, co gwarantuje też lepszą izolację budynku. Tutaj też należy wykonać i podłączyć instalację grzewczą. Kiedy to wszystko jest gotowe, można przejść do prac wykończeniowych, takich jak: kładzenie terakoty, glazury, malowanie.
  6. Zakończenie budowy i przeprowadzka – chyba najprzyjemniejszy z etapów budowy. Samopoczucie mogą nam jednak zepsuć formalności, np. powiadomienie o zakończeniu budowy inspektorat nadzoru. Jeśli wszystko będzie w porządku, po 21 dniach możecie się wprowadzać. Nie zapomnijcie o meldunku. Pierwsze tygodnie wymarzonym domu wynagrodzą Wam wszystkie niedogodności.

Po materiały budowlane Olsztyn zapraszamy do JASAM!

Koniec?

Nie! Czytaj dalej!

Jakie ogrodzenie domu wybrać?

Jakość danego ogrodzenia wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców oraz pełni podstawową funkcję, czyli wyznacza granice działki. Jeśli posiadamy większe możliwości finansowe, nic nie stoi na przeszkodzie,

Beton, jako materiał budowlany

Beton posiada bardzo szerokie zastosowanie, a jego parametry umożliwiają architektom i budowlańcom konstrukcję wielu różnorodnych projektów. Pamiętaj, aby przy budowie wybierać tylko najlepsze materiały budowlane

Dom ogrzewany gazem

Ogrzewanie domu gazem płynnym zyskuje z roku na rok większą popularność. Przyszli użytkownicy chwalą sobie tą opcję, ponieważ jest wiele korzyści płynących z tej formy