
Materiały budowlane Olsztyn często wywołują wiele sporów. Tak jest np. z tym, jakiej zaprawy użyć do elewacji z klinkieru. Wiele firm budowlanych wystrzega się stosowania zapraw cementowo-wapiennych. Według badań wapno hydratyzowane zawarte w tych zaprawach chroni mur przed pojawieniem się solnych wykwitów. Erozja jest jednym z najczęściej reklamowanych problemów przy elewacji czy ogrodzeniu wykonanych z klinkieru. Często przyczyną powstawania wykwitów jest właśnie źle dobrana zaprawa murarska. Jakiej zaprawy, więc korzystać? Z zaprawy cementowo-wapiennej bez dwóch zdań!
Niestety z tą opinią nie wszyscy się zgodzą. Dlaczego?
Chociaż zaprawa cementowo-wapienna to najlepsze rozwiązanie, wielu specjalistów się z tym nie zgadza. Rozbieżności w opiniach mogą wiązać się z tym, że nalot, który na cegłach się pojawia jest biały lub innymi mniej naocznymi przekonaniami bez żadnych podstaw. Liczne badania i testy pokazały, że istnieją dwa rodzaje wykwitów solne oraz wapienne. U podstaw obydwu winę ponosi cement portlandzki w składzie, a nie wapno hydratyzowane.
Materiały budowlane Olsztyn – zaprawa cementowo-wapienna
Prowadzone badania pokazały wyraźnie, że wapno hydratyzowane zmniejsza znacząco ryzyko pojawienia się wykwitów solnych. Wykwity solne pojawiają się w pewnych określonych warunkach. Musi być zastosowane źródło soli rozpuszczalnej w wodzie, np. cegła, składniki zaprawy, itp, woda, w której sole się rozpuszczają. Zaprawa do klinkieru musi spełniać restrykcyjne wymagania: musi chronić przed wodą z zewnątrz, a wodę wewnątrz muru wyprowadzać poza jego obręb. Ważne jest również przyczepność do podłoża oraz jej przepuszczalność. Liczy się również odporność na czynniki atmosferyczne oraz inne niekorzystne oddziaływania. Zaprawa musi być na tyle trwała, by nie pękać i nie \”odklejać\” się od cegły. Wapno hydratyzowane zapewnia przyczepność i spójność zaprawy. Warto wiedzieć, że do cegieł o znacznej nasiąkliwości stosuje się zaprawy, które stabilnie utrzymują wodą, zaś do cegieł o małej nasiąkliwości należy zastosować zaprawę o małej zdolności magazynowania wody. Wapno ma również właściwości samolecznicze, co zmniejsza ryzyko pojawienia się mikropęknięć.