Budowa oczka wodnego

Jeśli planujesz budowę oczka wodnego w swoim ogrodzie, nic prostszego! Poznaj tajniki budowy i zabieraj się do roboty! Tylko dobre materiały budowlane Olsztyn pozwolą spełnić Twoje marzenie!

Żeby pozwolić sobie na budowę oczka wodnego, wbrew opinii wielu, nie trzeba dużo miejsca w ogrodzie. O jego rozmiarze i kształcie decydujesz Ty. Najważniejszy jest oczywiście materiał, który będzie zużyty na pokrycie dna. Może być to folia, glina, beton, kauczuk syntetyczny lub może mieć postać niecki wykonanej z tworzywa sztucznego.

Po pierwsze trzeba określić wielkość oraz kształt oczka, którą chcemy posiadać. Jeśli nasze oczko wodne będzie posiadać powierzchnię do 30mkw, zgodnie z art. 30 Ustawy o Prawie Budowlanym, nie trzeba występować o pozwolenie na budowę. Wystarczy jedynie zgłoszenie takiego zamiaru do odpowiedniego organu administracji. Nasze plany powinny być jednak dobrze opisane i przedstawione.

Jak wybrać najlepsze miejsce?

Lokalizacja naszego oczka wodnego jest niesamowicie ważna. Miejsce powinno znajdować się w miejscu gdzie będzie dochodziło do niego wystarczająca ilość promieni słonecznych. Woda jednak nie powinna być narażona na słońce przez cały czas, ponieważ może dojść do przegrzania wody i rozwoju glonów. Posadzenie nawet niewielkich drzew w okolicy będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli chcemy hodować ryby w naszym stawie, jego głębokość powinna wynosić min. 1,5m.

Sposoby budowy oczka wodnego

Na rynku istnieje bardzo szeroka oferta materiałów niezbędnych do jego budowy. Można nawet kupić zbiornik z syntetycznej gumy lub z kauczuku. Oczko wodne można też wyłożyć folią polietylenową lub PVC. Im grubsza folia, tym lepsza.

Powierzchnia zbiornika może też być wylana betonem. Jest on wtedy bardziej trwały, jednak będzie się to wiązało z wykonaniem większej ilości prac. Jeśli zdecydowaliśmy się na tę opcję powinniśmy odpowiednio przygotować nasze podłoże, które może być ustabilizowane cementem lub piaskiem. Rura odprowadzająca wodę powinna być zamontowana w najniższym punkcie dna wykopu. Przy budowie betonowego oczka należy użyć szalunków. Niecka najczęściej może być wykonana z żelbetu. Beton powinien być całkowicie wyschnięty, dobrze jest go też zabezpieczyć preparatem przeciwwodnym.

Rośliny?

Mogą być piękną ozdobą naszego oczka wodnego i zamaskować ewentualne niedoskonałości budowy. Rośliny zapewnią prawidłowe natlenienie wody i staną się schronieniem dla zwierząt wodnych.

Zaplanuj dobrze budowę, wybierz wszystkie potrzebne materiały budowlane Olsztyn i do dzieła!

Koniec?

Nie! Czytaj dalej!

Jakie ogrodzenie domu wybrać?

Jakość danego ogrodzenia wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców oraz pełni podstawową funkcję, czyli wyznacza granice działki. Jeśli posiadamy większe możliwości finansowe, nic nie stoi na przeszkodzie,

Beton, jako materiał budowlany

Beton posiada bardzo szerokie zastosowanie, a jego parametry umożliwiają architektom i budowlańcom konstrukcję wielu różnorodnych projektów. Pamiętaj, aby przy budowie wybierać tylko najlepsze materiały budowlane

Dom ogrzewany gazem

Ogrzewanie domu gazem płynnym zyskuje z roku na rok większą popularność. Przyszli użytkownicy chwalą sobie tą opcję, ponieważ jest wiele korzyści płynących z tej formy