Ikona słuchawek (UI)
89 533 30 10

Zamów do 12:00 - wyślemy tego samego dnia (pon-pt)

Beton, jako materiał budowlany

Beton posiada bardzo szerokie zastosowanie, a jego parametry umożliwiają architektom i budowlańcom konstrukcję wielu różnorodnych projektów. Pamiętaj, aby przy budowie wybierać tylko najlepsze materiały budowlane ze sklepów Jasam! Dowiedz się więcej o zastosowaniu betonu.

Powstaje na skutek zmieszania cementu, który jest spoiwem oraz kruszywa. Czy wiedziałeś, że beton był znany już w starożytnym Rzymie około 200 r. p.n.e.? Dzięki dodaniu wody otrzymujemy właściwe wiązanie całej zaprawy. Jako kruszywo może być zastosowany piasek lub żwir, które stanowią element wypełniający. Beton wykorzystujemy do budowania fundamentów oraz podłóg. Właściwości wytrzymałe zależą od jego składników, które powinny być połączone w odpowiednich proporcjach.

Na rynku są dostępne jego odmiany posiadające różne domieszki. Dodatki mineralne znajdujące się w nim sprawiają, że beton może osiągać jeszcze lepsze parametry techniczne w porównaniu ze zwykłym. Wpływają one również na to czy beton będzie pękać lub nie.

Do cech danego rodzaju betonu należy wymienić jego wytrzymałość, która wpływa na wielkość naprężeń. Wytrzymałość na ściskanie decyduje o klasie betonu. Najczęściej stosowane mieszanki to C8/10, C12/15, C16/20, C20/25 oraz C25/30. Bardzo ważna jest zawartość cementu w mieszaninie.

Rodzaje betonu

Lekki

Jego masa nie może przekraczać 2000 kg/m3 oraz sprawdza się, jako warstwa wyrównawcza oraz podkładowa. Poza tym bardzo dobrze tłumią dźwięki w porównaniu ze standardowym betonem. Jest wykorzystywany do wypełniania przestrzeni wokół rur oraz przewodów.

Wodoszczelny

Uzyskiwany dzięki właściwemu doborowi składników, a jego wodoszczelność określana jest w skali od W2 do W12. Jego odporność na przenikanie pary wodnej jest bardzo wysoka. Niezmiernie ważne jest dobranie najlepszego kruszywa do jego produkcji oraz stosunek wody do cementu.

Architektoniczny

Może pełnić funkcje tradycyjnego betonu. Czy wiedziałeś, że beton architektoniczny jest zupełnie bezpieczny dla alergików? Dzięki jego użyciu możliwe jest utrzymanie korzystnego mikroklimatu pomieszczeń.

Istnieje wiele odmian tego materiału budowlanego biorąc pod uwagę jego właściwości, a nawet sposób zagęszczania i wbudowania. Wybieraj tylko sprawdzone materiały budowlane ze sklepów Jasam! Zapraszamy!

Koniec?

Nie! Czytaj dalej!

Jakie ogrodzenie domu wybrać?

Jakość danego ogrodzenia wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców oraz pełni podstawową funkcję, czyli wyznacza granice działki. Jeśli posiadamy większe możliwości finansowe, nic nie stoi na przeszkodzie,

Dom ogrzewany gazem

Ogrzewanie domu gazem płynnym zyskuje z roku na rok większą popularność. Przyszli użytkownicy chwalą sobie tą opcję, ponieważ jest wiele korzyści płynących z tej formy

Zabezpieczenia podczas budowy

Przed rozpoczęciem budowy trzeba odpowiednio się do niej przygotować. Już w momencie wykopania pierwszego dołu, nasz plac będzie nazywany budową. Odpowiednie pozwolenia będą niezbędne w