DIY renowacja starych mebli farbami kredowymi

Chcesz coś zmienić w swoim mieszkaniu, pragniesz wnętrza jak z Pinteresta czy Instagrama, ale Twój budżet remontowy nie pozwala na szaleństwa? 

Pokażemy Ci, jak krok po kroku,  ze starego, nudnego mebla  zrobić coś, co nada charakteru wnętrzu , a do tego będzie unikalne, nie do zdobycia w żadnym ze sklepów. Możesz zrobić to samodzielnie w domu, bez pomocy fachowca, bez zrywania starych warstw farby czy lakieru z mebli i bez poświęcania całego weekendu na renowację. Do dzieła!

Czego potrzebujesz?

  • farby kredowej Ambiente Chalky Colors – dostaniesz ją w marketach Jasam oraz naszym sklepie internetowym sklep.jasam.eu, do wyboru masz aż 28 kolorów
  • pędzla miękkiego, wałka do malownia
  • wosku Ambiente Wax Cream lub lakieru (akrylowego lub poliuretanowego)
  • miękkiej bawełnianej szmatki

KROK 1

Wyczyść dokładnie powierzchnię i odtłuść ją, używając wody zodrobiną detergentu – świetnie się sprawdzi płyn do szyb. Producenci farb kredowych mówią, że nie ma potrzeby, przed nałożeniem farby, ścierania starej warstwy lakieru czy farby,  jednak z własnego doświadczenia wiemy, że jeśli chce sie mieć pewnośc, że farba będzie się dobrze trzymać i nie odpryśnie przy pierwszym stuknięciu, użycie papieru ściernego P150 i potraktowanie nim całej powierzchni mebla jest dobrym pomysłem. Druga sprawa – czy podkład pod kredówkę jest konieczny? Nie, ale w przypadku mebli, które były pokryte bejcą albo jakimiś smarami, po nałożeniu warswty farby kredoej mogą pojawić się plamy, szczególnie, gdy malujemy na biało. Niektóre gatunki drewna, szczególnie dąb, lubią zażółcać farbę,  więc śmiało można stosować podkład w takich przypadkach.
Fusion-Champness-1-of-5 (1)

KROK 2

Odkręć  drzwiczki, wyjmij  szuflady, klamki itd. i zabezpiecz taśmą malarską te miejsca, które mają być niepomalowane, np. szyby.

Dobrze wymieszaj farbę w puszcze i na suchy, wczesniej oczyszczony mebel, nałóż długimi podciągnieciami pędzla pierwszą cienką warstwę farby. Możesz też użyć wałka do malowania. Pamietaj, że kolory jasne kryją słabiej niż ciemne. Odczekaj około godzinę, aż farba wyschnie, by nałożyć drugą warstwę farby. Czasami konieczne będzie nałożenie 3 warstwy. 

Jeśli chcesz, by mebel był przecierany, w stylu vintage, możesz przetrzeć krawędzie, narożniki, zawiasy papierem ściernym o ziarnistości 80-180.

 

Fusion-Champness-3-of-5-683x1024

 

KROK 3

Ostatnią czynnością jest nałożenie wosku. Można tego dokonać za pomocą pędzelka, gąbki lub bawełnianej szmatki. Po  odczekaniu odpowiedniego czasu, aż wosk się wchłonie, możemy wziąć się za polerowanie. Od tego, jak długo polerujemy i czym to robimy, zależeć będzie efekt końcowy. Czasami wystarczy przetrzeć szmatką, a czasami  papierem ściernym 280gr lub 320 gr, w zależności od wygłądzenia powierzchni, jaką chcemy osiągnąć.

Jeżeli nie macie czasu na uzywanie wosku, bądźmy szczerzy, jest to dosyć czasochłonne i pamiętajmy, że wosk utwardz się aż 6 tygodni, więc bezpieczniej używać go do mebli mało eksploatowanych, jak komody, kredensy, witryny. Wosk mozna zastąpić lakierem, przede wszystkim jego aplikacja jest łatwiejsza, a mebel jest gotowy do użytkowania po kilku dniach. Poza tym, jeśli malujemy powierzchnie, które będą częściej używane, to lakier również sprawdzi się lepiej. Blaty stołów, schody, podłogi, krzesła oraz wszystko czego będziemy intensywnie używać (stawić gorące przedmioty, często myć, opierać się o nie, chodzić po nich, dzieci będą kopać itp.) należy polakierować.

Na koniec naszej metamorfozy pzostała tylko wymiana uchwytów i  komoda jest gotowa, efekt końcowy podoba nam się niesamowicie. Stara komoda zsykała nowe życie i pięknie prezentuje się w mieszkaniu.  

 
Fusion-Champness-2-of-8

 
Farby kredowe to wynalazek bardzo stary, pojawiły się już w XIV wieku. Powstały na bazie
naturalnych składników, takich jak woda, organiczne pigmenty i przede wszystkim kreda. Farby kreowe mogą występować w wielu wersjach: matowe, satynowe, metaliczne, z przeznaczeniem do łazienki czy też na taras.
Popularne kredówki dają nam możliwość przemalowania praktycznie wszystkiego: mebli, blatów,
meblościanek, metalu. Oprócz samej farby, istotnym elementem jest też warstwa zamykająca
powierzchnie. Możemy do tego użyć wosków (bezbarwnych lub koloryzujących), jak i
lakierów w różnych stopniach połysku.
W sklepie Jasam znajdziecie szeroką gamę farb kredowych i produktów uzupełniających, a nsi doradcy podpowiedzą, jak malować kredówkami i jakich akcesoriów będziecie do malowania potrzebować. 

 

 kredowa farba

 

 ambiente-chalky-colors-renesans