Szybki remont – 10 rad od profesjonalistów

Remont kojarzy Ci z tonami gruzu, kłębami i dużymi nakładami finansowymi? Nasz ekspert pokaże, że można odświeżyć mieszkanie niedużym kosztem i co więcej – nie będziecie potrzebować do tego fachowca. Wystarczy jeden weekend, by Wasze mieszkanie lub dom odzyskały dawny blask.

1. Malowanie ścian
To najprostszy i najtańszy sposób na zmianę wyglądu Twojego wnętrza. Potrzebujesz farby, wałka malarskiego, pędzli, folii do zabezpieczenia podłogi i mebli, taśmy malarskiej i kuwety do farby. Malowanie najlepiej zacząć od okna. Zachowaj w narożniku ściany odstęp na szerokość wałka, po czym zaznacz dużą literę V i szybko zamaluj prostokąt ściany (nie wychodząc poza ramiona litery). Dociągnij wałkiem do krawędzi ściany. Wygładź płaszczyznę, przesuwając wałek od góry do dołu, i przejdź do następnego kawałka ściany. Gdy pomalujesz cały pokój, odczekaj, aż farba dobrze wyschnie. Nanosząc drugą warstwę, uważaj, by łączenia wypadły w innym miejscu.

2. Jak szybko usunąć starą tapetę?
Wydaje się, że to uciążliwe i żmudne zajęcie? Można to usprawnić odrywając pierwszą warstwę, która miejscami może odchodzić dużymi płatami. Następnie na całej powierzchni rozprowadzamy płyn do usuwania tapet, czekamy tyle czasu, ile zaleca producent i usuwamy szpachelką pozostałości.

3. Pomaluj meble kuchenne
Twój budżet nie przewiduje kupna nowych mebli? Wystarczy, że pomalujesz stare, a nabiorą one zupełnie nowego wyrazu. To proste! Odtłuść powierzchnie papierem ściernym lub szlifierką i nałóż podkład. Teraz pozostaje nałożenie farby. Pamiętaj, by uniknąć nieestetycznych zacieków, rozmontuj wszystkie szafki i rozłóz je na rusztowaniu, a dopiero później zabierz się za malowanie. Pamiętaj – brzegi malujemy na samym końcu. Jeżeli chcesz jeszcze bardziej przyspieszyć prace związane z malowaniem – wybierz farbę w sprayu.

4. Fugi do poprawki
Fugi w łazience czy kuchni z czasem szarzeją i wyczyszczenie ich jest mozolną pracą. Jest na to sposób! Wystarczy, że kupisz odpowiedni preparat do czyszczenia fug, najlepiej w sztyfcie, który nakładasz bezpośrednio na powierzchnię, a po odpowiednim czasie zmywasz. Uważaj na płytki gresowe – mogą się odbarwiać, najlepiej zabezpieczyć je taśmą malarską.

5. Rysy w drewnianej podłodze
Niezależnie od tego, czy mamy prawdziwi tek, czy panele podłogowe, na podłodze często pojawiają się nieestetyczne rysy. Można sprawić, by były mniej widoczne. Potrzebny będzie wypełniacz do rys w płynie albo masa szpachlowa w odpowiednim odcieniu drewna. Pierwszy produkt poradzi sobie z drobnymi zarysowaniami, gdy ubytek w podłodze jest znaczny, polecam użyć masy szpachlowej.

6. Dziura w ścianie
Gdy w ścianie z płyty gipsowe lub gipsowo-kartonowej masz całkiem pokaźnym rozmiarów dziurę, z która nie poradzi sobie szpachla gipsem lub masą, wystarczy wyciąć z płyty GK kształt odpowiadający ubytkowi w ścianie, lub narysować na scianie kwadrat/prostokąt i powieększyć otwór, w przypadku, gdy jest on nieregularny. Od środka otworu wkładamy kawałek listewki, który przymocujemy klejem dp płyt GK. Do listewki przykręcamy lub przyklejamy wycięty kawałek, który na koniec tylko szpachlujemy specjalną masą i po jej wyschnięciu wyrównujemy powierzchnię.

7. Opadające drzwi
Drzwi z czasem mają tendecję do rozregulowania, dlatego za pomocą poziomicy powinniśmy sprawdzić ich prawidłowe wypoziomowanie. Naprawa opadających drzwi jest bardzo prosta, można to zrobić za pomocą podkładek i wkręcenia zawiasów. Np. wkręcając górny zawias głębiej w skrzydło, orzyciągniemy je do ościeżnicy u uniesiemy górny róg oddalony od zawiasu, Analogicznie możemy zrobić z drugą stroną

8. Przemaluj wannę
W kilka godzin stara wanna może zysakć dawny blask i diametralnie zmienić wygląd łazienki. Wystarczy specjalna poliuretanowa farba, która przypomina emalię. Pamiętać należy koniecznie o masce i wietrzeniu pomieszczenia, bo farba może być szkodliwa dla zdrowia. Więc do roboty. Dokładnie wyczyść wannę i naklej taśmę malarską w strategiczne miejsca. Powierzchnię wanny potraktuj papierem ściernym, a ubytki wypełnij masą szpachlową. Przemyj powierzchnię benzyną estrakcyjną i nałóż podkład. Po wyschnięciu nałóż właściwą farbę, najlepiej dwukrotnie. Z takiej odnowionej wanny możemy skorzystać dopiero po kilku dniach.

9. Dziury po gwoździach w drewnie
Zapewne nie uwierzycie w prostotę tego pomysłu, ale jest on świetny w przypadku drobnych otworów w drewnie, które powstały np. w ościeżnicy. By się ich pozbyć możemy użyć znanej nam wszystkim kredki świecowej! Jak to zrobić? Wystarczy dobrać jej kolor do odcienia drewna i mocno naciskać obok otworu, by mogła go wypełnić. Później wystarczy przetrzeć to miejsce, by usunąć nadmiar kredki pozostawionej na powierzchni drewna.

10. Metalowe meble ogrodowe gotowe na sezon
Na koniec ostatni prosty trick na odnowienie metalowych mebli ogrodowych, które z czasem straciły swój dawny błysk. Użyj wosku samochodowego, gąbki oraz kawałka bawełny. Najpierw myjemy metalową konstrukcję za pomocą zwykłego mydła z wodą i osuszamy powierzchnię. Następnie nakładamy wosk i wcieramy go w metal. Nie czekamy zbyt długo i właściwie po upływie kilku minut wycieramy wszystko dokładnie bawełnianą ścierką. Meble powinny być ciemniejsze i bardziej błyszczące.

Czasami nawet proste czynności takie jak naprawa rys w podłodze czy zmiana koloru mebli w kuchni może odmienić wygląd naszego domu. Jeśli taki szybki remont połączymy z generalnymi porządkami i wymianą elementów dekoracyjnych domu, jak zasłony, firanki ozdobne poszewki czy kapa na łózko zyskamy świetny efekt, niedużym kosztem.