Grzejnik dopasowany do każdego wnętrza.

Urządzając  wnętrze zwracamy uwagę na wszystkie detale, chcemy, by mieszkanie było ładne i zarazem funkcjonalne. Taka sama zasada dotyczy grzejników. Kiedyś duże, żeliwne, zawieszone na ścianie, nijak pasujące do wnętrza, dziś grzejniki nie tylko mają doskonałe parametry grzewcze, ale również są elementami dekoracyjnymi i współtworzą stylistykę pomieszczenia. Czym się kierować przy wyborze grzejnika, na jakie parametry szczególnie zwrócić uwagę?

RODZAJE GRZEJNIKÓW:grzejnik

Grzejniki płytowe – świetne do niewielkich pomieszczeń, dzięki niedużej pojemności wodnej, pozwalają zwiększyć oszczędność w użyciu energii.

Grzejniki członowe – składające się z pojedynczych żeberek, najczęściej stalowe lub żeliwne.

Grzejniki konwektorowe – wykonane z rur miedzianych, na które nałożone są aluminiowe blachy.

Grzejniki drabinkowe – wykorzystywane głównie w łazienkach, zbudowane z poziomych rurek podłączonych do pionowych kolektorów.

grzejniki dekoracyjne – mają różne kształty, służą nie tylko jako element grzewczy, ale i dekoracyjny.

GDZIE ZAMONTOWAĆ GRZEJNIK?

Najlepsze miejsce to pod oknem, ze względu na wykorzystanie zjawiska konwekcji powietrza i zapewnienie w ten sposób dobrego rozkładu temperatur w pomieszczeniu. Ponieważ ciepłe powietrze zawsze idzie do góry, grzejników nie wieszamy zbyt wysoko. Warto pamiętać o tym, że  w dużych pomieszczeniach lepiej zastosować kilka grzejników o mniejszej wydajności, niż jeden duży. 

MOC GRZEJNIKA

To  niewątpliwie jeden z najważniejszych parametrów,  który powinien być pod uwagę w momencie zakupu. Moc musi być adekwatna do funkcji, jaką pełni grzejnik (ogrzewanie, suszenie czy tylko dogrzewanie) oraz wielkości i przeznaczenia pomieszczenia.

W nowych, dobrze ocieplonych domach przyjmuje się 30 W na m3 pomieszczenia, co przy standardowej wysokości 2,8 m daje 84 W na m2. Oczywiście innej temperatury pomieszczenia będziemy potrzebowali w garażu, innej w łazience, a innej w kuchni. Należy zrobić też poprawkę na przenikalność ciepła przez ściany i okna, miejsce zainstalowania grzejnika. W ten sposób wyliczymy w watach przybliżone zapotrzebowanie cieplne pomieszczenia. Warto zasięgnąć rady specjalistów  w momencie wyliczania  potrzebnej mocy grzejników i sprawdzić czy są one już podane w gotowych projektach budynku inwestora lub projektanta. Mając zapotrzebowanie cieplne pomieszczenia i określone parametry grzewcze instalacji możemy przystąpić do wyboru grzejnika.

JAKI MODEL WYBRAĆ?

Na pewno pasujący do wnętrza i podkreślający jego specyfikę. Możemy znaleźć minimalistyczne, proste formy i grzejniki rzeźby, przyciągające uwagę każdego. Grzejnik trzeba wkomponować w projekt wnętrza, dopasować do estetycznych upodobań. 

grzejjnik

Coraz częściej do łazienek wybierane są wysokie grzejniki dekoracyjne, które wyposażone w akcesoria zyskują pełną funkcjonalność grzejników drabinkowych. Do nowoczesnych wnętrz często wybierane są surowe i proste grzejniki ze stali polerowanej, satynowane, w kolorze technoline lub pokryte farbą strukturalną. Awangardą są grzejniki pokryte kamieniem, szklane grzejniki elektryczne, grzejniki oplatające kolumny,przypominające bardziej nowoczesną rzeźbę niż grzejnik. We wnętrzach stylizowanych lub pełnych antyków doskonale sprawdzają się nowoczesne grzejniki formą przypominające stare grzejniki żeliwne.

Jak widać wybór odpowiedniego grzejnika wcale nie jest taki oczywisty. Jeżeli masz wątpliwości, na co się zdecydować, chcesz wiedzieć, jakie grzejniki sprawdzą się najlepiej w Twoim domu, zapraszamy do sklepów Jasam, nasi specjaliści fachowo pomogą w wyborze idealnych grzejników do Twojego domu.