Jak przygotować się do wiosny w ogrodzie?

Przed nadejściem wiosny warto jeszcze raz zrobić przegląd ogrodu i już teraz zaopatrzyć się w brakujące materiały, nawozy i narzędzia ogrodowe. Wbrew pozorom część z nich przyda się znacznie wcześniej, a jednocześnie unikamy nadwyrężenia domowego budżetu przez nagromadzenie wiosennych wydatków.

Jak zaopiekować się ogrodem przed nadejściem wiosny? Sprawdźmy i w razie potrzeby poprawmy osłony krzewów ozdobnych. Pobielmy jeszcze raz wapnem pnie drzew owocowych, aby uzupełnić warstwę zmytą przez opady. Jeżeli bielenie drzew nie było wykonywane w styczniu – zróbmy to teraz. Jeszcze nie jest za późno, bo słoneczne, mroźne dni zdarzają się najczęściej w lutym. Warto usunąć suche lub chore pędy drzew i krzewów. Używa się do tego najczęściej sekatora do gałęzi, które są zwykle dłuższe i wygodniejsze, gdy mamy do czynienia z bujnymi roślinami. Pamiętajmy o usunięciu zgniłych i zasuszonych owoców zeszłorocznych – tzw. mumii. Wiszące na drzewach owocowych mogą być źródłem infekcji. Zimują na nich grzyby, których zarodniki wiosną zaatakują zawiązki nowych owoców.
Jeśli nie ma mrozu możemy ciąć także żywopłoty z krzewów iglastych i krzewy ozdobne, kwitnące późną wiosną lub latem, takie jak krzewuszka cudowna czy budleja Dawida. Sekator kowadełkowy z jednym ostrzem to obecnie najpopularniejsze narzędzie do cięcia krzewów. Równie sprawnie powinien poradzić sobie sekator nożycowy. Przycinanie trzeba rozpocząć jeszcze przed rozwojem pąków.
Zimą zaopiekujmy się też oczkiem wodnym, zwłaszcza tym o niewielkiej powierzchni. Jeżeli w stawie zimują ryby ważne jest dopilnowanie, aby tafla nie zamarzała. W przypadku zmarznięcia powinniśmy zrobić kilka otworów, używając do tego gorącej wody – ma to zapewnić rybom odpowiedni dostęp tlenu. Nie zapominajmy też o trawie. Żeby cieszyć się piękną zielenią wiosną i latem już teraz rozbijmy lód, zalegający na trawnikach. Zapobiegniemy w ten sposób postawaniu pleśni śniegowej, która niszczy źdźbła trawy.

 

W Jasam w Olsztynie na dziale „ogród” znajdziesz sekatory w promocyjnej cenie. Kliknij

 

sekator nożycowy premium 65mm Proline

sekator-nozycowy-premium_40018_01

sekator kowadełkowy premium 65mm Proline

sekator-kowadelkowy-premium_40019_01

sekator do gałęzi 72mm producenta Bradas

 

sekator do gałęzi 72mm