Pierwsze rozsady już w styczniu!

Za oknem zima, ale w sklepach ogrodniczych stojaki na nasiona już zapełniają się kolorowymi torebkami. Większość nasion dostępna jest w sprzedaży już w drugiej połowie stycznia. Sprzedawcy sadzonek, których od wczesnej wiosny spotkać można na targowiskach pierwsze nasiona wysiewają właśnie w styczniu. Już pod koniec miesiąca na parapetach pojawiają się miniszklarnie.
Rozsady przygotowuje się z tych gatunków roślin, które rosną powoli, a do wykiełkowania potrzebują temperatur wyższych niż zapewnia to nasz klimat. Pomocna może okazać się agrowłóknina, która izoluje roślinę od mrozu, wiatru i promieniowania UV. Od stycznia do początku marca wysiewamy wybrane gatunki jednorocznych roślin ozdobnych. Znajdą się wśród nich między innymi lobelia, niecierpek, petunia ogrodowa, żeniszek, goździk ogrodowy, heliotrop, lewkonia, szałwia błyszcząca i powabna oraz werbena ogrodowa.
Młodym roślinkom należy zapewnić ciepło, wilgoć i umiarkowany dostęp do światła. W bardzo słoneczne dni rośliny warto osłonić, żeby zbytnio nie wybujały. Do podlewania nada się spryskiwacz do kwiatków z odstaną wodą w temperaturze pokojowej. Jako podłoże dobrze sprawdzi się gotowa mieszanka torfowo-piaskowa do rozsad, kupiona w sklepie. Nie stosujemy w tym celu ziemi ogrodowej ani używanej, bo wymagają specjalnego odkażenia.

Agrowłóknina i inne akcesoria ogrodnicze dostępne są w sklepie Jasam w Olsztynie dział „ogród”. Kliknij

SONY DSC

SONY DSC

Agrowłóknina wiosenna o gramaturze 17g producenta Bradas

agrowłóknina