Podłoga – naprawić czy wymienić?

materiały budowlane olsztyn
materiały budowlane olsztyn

Rozpoczynasz remont? Z biegiem czasu każda podłoga traci swoją atrakcyjność. Stoisz, więc przed dylematem, czy lepiej ją wymienić, czy odnowić. Wiele zależy od stopnia zużycia i materiału, z którego jest wykonana. Prace związane z podłogą należą do dość łatwych, więc przynajmniej część z nich możesz wykonać samodzielnie. Materiały remontowe Olsztyn w Jasam pomogą Ci w remoncie.

Jakie prace składają się na remont podłogi?

Jeśli Twoja podłoga jest w naprawdę w złym stanie, może się okazać, że bez dostania się do stropu lub gruntu i jej całkowitej przebudowy się nie obejdzie. Należy pamiętać, że na podłogę składają się: podkład, materiały izolacyjne i posadzka. Każdy z tych elementów ma znaczenie. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z stropem drewnianym, betonowym czy gruntem, poszczególne warstwy ułożymy w odpowiedniej kolejności. Zastosowanie podkładu ma na celu wyrównanie stropu i stworzenie stabilnych podstaw dla terakoty, parkietu, paneli czy wykładziny.

Stare domy miały podłogi budowane na drewnianych konstrukcjach, czyli legarach. Były one ustawiane na stropie, a podkład często był również posadzką. Do tego celu wykorzystywano płyty drewnopochodne lub deski. Najczęściej należy zacząć od początku i pozbyć się często zbutwiałego drewna.

Nieruchomości od lat 50. posiadają podłogi zbudowane na stropach betonowych lub ceramicznych, a podkładem jest masa cementowa. Izolację stanowią takie materiały budowlane, jak: suprema, styropian czy podsypka z żużlu. Wiele zależy od dostępności materiału w danym regionie. Musimy się jednak przygotować na to, że stare podłogi kryją w sobie wiele niespodzianek.

Prace, które wykonujemy podczas remontu podłogi:

  • naprawa i wymiana podkładu,
  • układanie izolacji,
  • naprawa posadzki,
  • położenie paneli czy wykładziny,
  • układanie parkietu czy terakoty,
  • montowanie instalacji ogrzewania podłogowego,
  • cyklinowanie podłóg drewnianych.

Jeśli planujesz wymienić podłogę w całym mieszkaniu, pamiętaj, że musisz ustalić właściwy harmonogram prac. Prac nie powinno prowadzić się jednocześnie we wszystkich pomieszczeniach, aby możliwe było przemieszczanie się. Pamiętaj o wyznaczeniu tras komunikacyjnych, by prace przebiegały płynnie. Do dzieła i ciesz się piękną podłogą!