Porady dot. efektywności energetycznej budynków

Materiały budowlane a efektywność energetyczna
Materiały budowlane a efektywność energetyczna

Materiały budowlane mają duże znaczenie dla efektywności energetycznej budynków. Producenci oferują duży wybór materiałów izolacyjnych, np. wełnę mineralną, wełnę szklaną, styropian. Inwestycja w poprawę izolacyjności cieplej to bardzo dobry pomysł. To właśnie zła izolacja powoduje utraty ciepła i zwiększa koszty eksploatacji budynku. Wniosek: lepiej zaizolujesz, mniej zapłacisz za ogrzewanie.

Nowe wytyczne dla efektywności energetycznej budynków

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa udostępniło poradnik opisujący efektywność energetyczną budynków. Zawarte w nim informację to nie tylko regulacje prawne, ale również praktyczne wskazówki, które można wykorzystać na etapie projektowania, budowy i użytkowania obiektu.

Znajdziemy w nim:

  1. Regulacje prawne i politykę odnoszące się do poprawy efektywności energetycznej budynków.
  2. Celowość kontroli systemu ogrzewania i kanalizacji oraz sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej.
  3. Rady, jak poprawić efektywność energetyczną różnego rodzaju budynków.
  4. Finansowe środki wsparcia inwestycji mającej na celi poprawę budownictwa efektywnego energetycznie.
  5. Przykłady inwestycji realizowanych ze środków wsparcia.

PDF_ikona_1449482307 Poradnik w zakresie poprawy charakterystyki energetycznej budynków przygotowany
przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

 

Rodzaje materiałów budowlanych

Izolacje możemy podzielić na kilka kategorii: wodne, wilgociowe lub termiczne. Dodatkowo wyróżnić możemy izolacje: poziome, pionowe i powierzchniowe. Nadal do izolacji termicznej najczęściej wykorzystuje się styropian i wełnę. Na rynku często coraz to nowe materiały, które mogą je zastąpić. Przykładem takich produktów są np.:

  1. Twarde płyty z okładziną – poliuretan skojarzyć możemy z rozprężoną pianką do uszczelniania okien czy tez drzwi. Produkuje się również z jego ulepszonej wersji (czyli z PIR) płyty termoizolacyjne. Przypominają płyty styropianowe, lecz obłożone są dodatkowo obustronnie folią aluminizowaną lub wzmacniana papierem typu kraft. Jeden z najlepszych na rynku materiałów, którego współczynnik przewodzenia ciepła może wynieść nawet 0,020 W/(mK).
  2. Termoizolacja z połyskiem – ciepło odbija się od błyszczącej powierzchni, co zwiększa izolacje termiczną obiektu. Najczęściej termoizolacja zbudowana jest warstwowo, gdzie między powłokami folii aluminizowanej znajduje się kilka warstw waty poliestrowej lub bąbelkowej.
  3. Ocieplenie z pistoletu – poliuretan PIR pod dużym ciśnieniem w stanie półpłynnym rozprowadzany jest bezpośrednia na ścianę. Plusem jest całkowicie jednorodna izolacja bez łączeń czy szczelin.
  4. Aerożel – izolacja wykonana z tlenku krzemu jest lekka, ma dużą porowatość i ma dobry współczynnik ciepła. Choć dotąd stosowano go przy ocieplaniu pojazdów czy skafandrów kosmicznych, coraz bardziej rozpowszechnia się w branży budowlanej.

Materiały budowlane Olsztyn w Jasam – zapraszamy.