Etapy budowy domu

Materiały budowlane Olsztyn - etapy budowy domu?
Materiały budowlane Olsztyn – etapy budowy domu?

Materiały budowlane Olsztyn a etapy budowy domu

Materiały budowlane Olsztyn z marketu JASAM to produkty najwyżej jakości w atrakcyjnej cenie. Budowa domu to jednak nie tylko wybór właściwych materiałów, a wieloetapowe i trudne przedsięwzięcie. Każda faza powinna być przemyślana i zaplanowana, aby uniknąć zbędnych problemów i przestojów w budowie. Dobry plan pozwala również na oszczędności finansowe i wybudowanie domu w wysokiej jakości.

Etapy budowy domu:

  1. Pozwolenie na budowę domu – czasochłonny i stresujący etap. Poprzedzają go jednak równie ważne decyzje, np. dotyczące projektu domu oraz wybór i zakup działki budowlanej. Jeśli wizja naszego wymarzonego domu i miejsce, gdzie ma się znaleźć, są już gotowe, należy skompletować wszelkie wymagane dokumenty i zdobyć pozwolenie na budowę. Decyzja w tej sprawie uprawomocnia się 14 dni i ważna jest 2 lata. Kolejnym etapem jest wykonanie przyłączy mediów. Na tym etapie należy podjąć ostateczną decyzję, co do wykonawców. Kiedy wszystko jest gotowe, zgłaszamy rozpoczęcie robót budowlanych.
  2. Stan zero – pierwsza faza właściwa budowy. Najpierw należy plan budowy właściwie zorganizować, a następnie wytyczyć budynek na działce zgodnie z planem jej zagospodarowania. Możemy przystąpić do postawienia fundamentów, zaizolowanie ich oraz wykonania poziomej instalacji kanalizacyjnej.
  3. Stan surowy otwarty – na tym etapie powstają pierwsze mury naszego domu. Postawienie ścian i komina oraz stropów i schodów żelbetonowych to najważniejszy z etapów budowy. W tym momencie można jeszcze nanieść na projekt poprawki. Zwieńczeniem tego etapu jest wykonanie więźby i pokrycia dachowego.
  4. Instalacje i tynki – dom w stanie surowym jest gotowy na kolejny etap, czyli wykonanie wewnętrznych instalacji: wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych, gazowych, itd. Kiedy prace są skończone, należy wykonać sprawdzenie i odbiór instalacji. Teraz czas na wylanie podłóg i tynkowanie. Warto zastanowić się nad wyborem materiałów budowlanych.
  5. Montaż i prace wykończeniowe – ta faza obejmuje montaż okien i drzwi, z czym należy zdążyć przed mrozami. Prawidłowo kolejnym etapem jest wykonanie elewacji, co gwarantuje też lepszą izolację budynku. Tutaj też należy wykonać i podłączyć instalację grzewczą. Kiedy to wszystko jest gotowe, można przejść do prac wykończeniowych, takich jak: kładzenie terakoty, glazury, malowanie.
  6. Zakończenie budowy i przeprowadzka – chyba najprzyjemniejszy z etapów budowy. Samopoczucie mogą nam jednak zepsuć formalności, np. powiadomienie o zakończeniu budowy inspektorat nadzoru. Jeśli wszystko będzie w porządku, po 21 dniach możecie się wprowadzać. Nie zapomnijcie o meldunku. Pierwsze tygodnie wymarzonym domu wynagrodzą Wam wszystkie niedogodności.

Po materiały budowlane Olsztyn zapraszamy do JASAM!