Dobrze zabezpieczyłeś materiały budowlane przed zimą?

Materiały budowlane Olsztyn - jak je zabezpieczyć?
Materiały budowlane Olsztyn – jak je zabezpieczyć?

Materiały budowlane Olsztyn – jak zabezpieczyć się przed zimą?

Materiały budowlane Olsztyn w Jasam to produkty najwyższej jakości. Niestety zima nie obchodzi się z nimi łaskawie. Niskie temperatury oraz duża wilgotność spowodowana opadami deszczu i śniegu mogą je zniszczyć. Należy pamiętać, żeby je właściwie zabezpieczyć.

Często złe warunki atmosferyczne uniemożliwiają prowadzenie prac według harmonogramu i trzeba wstrzymać prace na zimę. Zakupione materiały pod wpływem wilgoci czy niskich temperatur stracić swoje właściwości. Niestety materiały, które stanowią dość dużą wartość materialną to duża pokusa dla złodziei.

W jaki sposób zabezpieczyć materiały budowlane zimą?

Idealnie do przechowywania materiałów w sezonie „martwym” nadają się zadaszone wiaty, garaże lub postawiony obiekt, jeśli został zadaszony i zabezpieczony. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na takie materiały, jak: wałna mineralna, styropian, stal czy chemia budowlana. Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • podłoże powinno być zabezpieczone przed korozją i materiałami łatwopalnymi,
  • materiały łatwopalne nie powinny znajdować się w pobliżu materiałów chemicznych (zwłaszcza tych o łatwym zapłonie),
  • chemię budowlaną najlepiej przechować w oddzielnym pomieszczeniu.

Jak składować materiały budowlane?

  1. Materiały sypkie – cement i gips produkowane i magazynowane są w workach, które należy układać krzyżowo w maksymalnie 10 warstwach. Magazyn powinien być suchy i zamknięty przy czym cement połóż 15 cm od ściany a gips 0,5 m. Najlepiej trzymać je na paletach 15-20 cm nad poziomem terenu. Kruszywa, np. piasek, żwir najlepiej przechowywać w pryzmach na betonowym podłożu z niewielkim spadkiem, co ułatwi odprowadzanie wody.
  2. Materiały ścienne i stropowe – materiały ceramiczne, np. cegły, pustaki przechowuj na równym i utwardzonym podłożu na paletach (najlepiej w jednej warstwie). Jeśli materiały wykonane są z ceramiki poryzowanej to należy trzymać je pod dachem. Materiały wapienno-piaskowe należy składować na paletach w dwóch warstwach lub na stosach o wysokości max. 2 m. Beton komórkowy trzymaj w miejscu zadaszonym.
  3. Materiały izolacyjne – papy asfaltowe w rolkach powinny być magazynowane w pomieszczeniach zamkniętych jednowarstwowo i pionowo. Wełnę mineralną należy trzymać w obiektach zamkniętych i dobrze wentylowanych. Rolki i płyty powinny być ułożone warstwowo, jednak nie na wysokość wyższą niż 3 m.

Zapraszamy po materiały budowlane Olsztyn do Jasam!