Wiertarki, młotowiertarki, młoty udarowe – wybierz i kup w Jasamie

Wiertarka to jedno z podstawowych elektronarzędzi używanych podczas prac remontowych, w warsztacie czy na budowie. Swoją popularność zawdzięcza szerokiemu zakresowi prac, do których może posłużyć.

Kupując uniwersalne urządzenie, jakim jest wiertarka udarowa, najczęściej bierzemy pod uwagęjej podstawową funkcję, czyli wiercenie w różnych materiałach, takich jak drewno, metal, cegła,betonwylicza Piotr Duczymiński, kierownik sekcji narzędzi marketu Jasam w Olsztynie. – Jednakdzięki zastosowaniu różnorodnych akcesoriów w rodzaju szczotek drucianych, ściernych, tarczszlifierskich listkowych, mieszadeł do farb i klejów, bitów, zakres zastosowań bardzo się powiększa.Nasi doradcy podpowiedzą, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla kupującego. Mają w tymduże doświadczenie, bo już od 15 lat pomagamy w remontowaniu i budowaniu mieszkańcomOlsztyna i regionu.

Dobierz narzędzie do zakresu prac

W Jasamie znajdziemy bogatą ofertę wiertarek do różnych zastosowań oraz przeznaczonych donich akcesoriów. Wybór urządzenia powinien być podyktowany rodzajem i intensywnością prac, dojakich chcemy je wykorzystać. Jeśli będziemy używać go sporadycznie (kilka razy w roku), najlepiejzakupić model podstawowy o mocy 500-650 W (Graphite 58G715 lub 58G716), nadający się dowiercenia w wielu materiałach.
Jeśli będziemy pracować wiertarką intensywniej (kilka razy w miesiącu), przyda nam się urządzenieo wyższej mocypomiędzy 650 a 800 W. Będąc majsterkowiczem czy mając przed sobą większyremont albo budowę domu, warto zaopatrzyć się w urządzenie o mocy średniej lub wyższej.Spośród tych o mocy powyżej 800 W najpraktyczniejsze wiertarki wyposażone w dwa biegi, co jest przydatne do mieszania zapraw, klejów, farb lub wiercenia otwornicami o dużych średnicach(np. Graphite 58G718, 58G711).

Liczy się właściwy uchwyt wiertarski

– Do pracy w drewnie czy metalu wystarczy wiertarka z udarem mechanicznym, bo w tymprzypadku z udaru nie korzystamydoradza specjalista z Jasamu. – Trzeba jeszcze zwrócićuwagę na uchwyt wiertarski, w jaki wyposażone jest urządzenie. Uchwyt kluczykowy zalecany jest do wiercenia w materiałach twardych oraz przy pracy z udarem. Z kolei uchwyt samozaciskowysprawdza się, gdy często zmieniamy akcesoria w wiertarce. Poza sposobem mocowania, ważnyjest też zakres wielkości wierteł, jakie można umieścić w danym uchwycie. Typowy ma zakres od1,5 mm do 13 mm. W najmocniejszych urządzeniach, powyżej 1000 W, spotykane uchwyty zzakresem do 16 mm.

Do czego przyda się młotowiertarka

Przy intensywnych pracach związanych z wierceniem w betonie, cegle oraz innych materiałachceramicznych bardzo dobrym rozwiązaniem jest młotowiertarka z udarem pneumatycznym. Tegorodzaju udarem wspomagane wszystkie urządzenia, które mają uchwyt narzędziowy SDS+ lubMAX.
Parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest energia udaru wyrażana w dżulach. Wprzypadku podstawowych urządzeń wynosi ona do 2,5 J. Inna ważna kwestia to liczba funkcjimłotowiertarki (dwie, trzy lub cztery). nimi: wiercenie bez udaru, wiercenie z udarem orazpodkuwanie lub kucie. Wiercenie bez udaru pozwala na pracę jak zwykłą wiertarką i pracę wdrewnie czy metalu.
Niektóre urządzenia oferują możliwość ustawienia płaskiego dłuta pod takim kątem względemmateriału, aby zapewnić użytkownikowi wygodny uchwyt (Graphite 58G509, 58G518, 58G519 oraz58G548). Przydaje się to np. podczas skuwania glazury, terakoty, tynku.

Jak podnieść wydajność wiercenia

– Wiertarka z udarem pneumatycznym jest od pięciu do dziesięciu razy bardziej wydajna od tej z mechanicznym, w zależności od średnicy oraz długości wiertła – tłumaczy Piotr Duczymiński z Jasamu. – Tę wysoką wydajność doskonale widać przy pracach powtarzalnych, gdy musimy wywiercić setki otworów w betonie czy cegle, np. montując sufit podwieszany czy ocieplanie domu. Ci, którzy już wiercili w betonie, cegle, kamieniu młotowiertarką z udarem pneumatycznym, nie chcą już sięgać po wiertarki z udarem mechanicznym. Szczególnie dobrze sprawdzają się młotowiertarki podczas prac w budynkach z wielkiej płyty.
Właściwy dobór urządzenia ma wpływ na wydajność i komfort pracy. Za optymalny możemy uznać ten sprzęt, który zaspokaja 80 proc. naszych potrzeb.