Impregnacja i dekoracja powierzchni drewnianych

Wykonane z drewna zewnętrzne elementy budynków oraz mała architektura ogrodowa są praktyczne i cieszą oko. Wiosna to najlepsza pora, aby zadbać o ich rewitalizację, a co ważniejsze – odpowiednie zabezpieczenie.

Brak właściwej konserwacji powoduje, że drewno szybko ulega niszczycielskiej sile czynnikówatmosferycznych, bezpowrotnie tracąc swój pierwotny urok i właściwości. Jak o nie zadbać,podpowiedzą nam doradcy z Jasamu.
Już od 15 lat pomagamy w remontowaniu i budowaniuzapewnia Agnieszka Micigolska,dyrektor marketu Jasam w Olsztynie. – Oprócz wysokiej jakości produktów, nasi doradcy technicznioferują także profesjonalne porady dotyczące zastosowania określonych materiałów czy narzędzi.Zawsze pomagają dobrać takie rozwiązania, które najlepiej spełnią oczekiwania kupującegozarówno pod względem jakości, jak i ceny.

Zrobione na szaro przez ultrafiolet

Po kilku miesiącach na słońcu drewno zaczyna szarzeć, ponieważ promienie UV niszczą ligninęskładnik łączący jego komórki. Te zaczynają się kruszyć, przez co powierzchnia staje się bardziejporowata i podatna na destrukcyjne działanie wody i grzybów.
Konserwację zaczynamy od usunięcia poszarzałej warstwy np. papierem ściernymwyjaśniaAndrzej Podgórski, kierownik działu farb marketu Jasam w Olsztynie. – Ostatnie szlify wykonujemyprzy użyciu papieru drobnoziarnistego (min. 180), aby wygładzić powierzchnię, co utrudniosadzanie się grzybni oraz brudu.
Kolejny krok to naniesienie jednej lub dwóch warstw bezbarwnego impregnatu technicznego, któryzabezpieczy drewno przed rozwojem biokorozji oraz insektami. Impregnat tego rodzaju markiSadolin charakteryzuje się właściwościami, dzięki którym głęboko i skutecznie penetruje materiał, co gwarantuje skuteczną, trwałą ochronę drewna.

Impregnat koloryzujący czy lakierobejca?

Kolejne preparaty zabezpieczą drewno m.in. przed wpływem wody oraz promieniowania UV. Natym etapie prac decydujemy, czy chcemy podkreślić naturalną barwę i strukturę drewna, czy nadaćmu przede wszystkim inny kolor. W pierwszym przypadku mamy do wyboru produkty zwane olejamido drewna, w tym drugim możemy użyć impregnatu koloryzującego lub lakierobejcy.
Impregnat wsiąknie w drewno (które pozostanie matowe i naturalne w dotyku), ale nie utworzy najego powierzchni powłoki ochronnej, z czasem będzie więc wypłukiwany przez deszcz. Dlatego jeślizdecydujemy się na tego typu preparat, musimy pamiętać o jego systematycznym stosowaniukażdego roku. Trwalszą ochronę zapewni lakierobejca, któratworząc wspomnianą wyżej powłokęjeszcze skuteczniej zabezpieczy drewno przed negatywnym wpływem czynnikówatmosferycznych.
Nowoczesne lakierobejce pozwalają uzyskać trwałe powłoki ochronno-dekoracyjne wolne odefektu łuszczeniadodaje specjalista z Jasamu. – Nowością na polskim rynku jest super trwałalakierobejca impregnująca Sadolin, która zapewnia drewnu ochronę nawet przez 12 lat. Jako jejrozpuszczalnika użyjemy cieczy najbardziej ekologicznej, a mianowiciezwykłej wody.