Drewno bez grzybów, alg i insektów

Zainfekowane przez grzyby i algi drewno rozpoznamy po zmienionej barwie oraz ewentualnych wykwitach powierzchniowych.Jeśli materiał został głęboko spenetrowany przez grzybnię, możemy już tylko wymienić dany element. Jeśli jednak infekcja jest powierzchniowa, przystępujemy do prac renowacyjnych.

Najpierw usuwamy wykwity i naroślezeskrobując szpachelką, wypłukując wodą podciśnieniem lub używając szczoteczki o twardym włosiu i wody z detergentem. Stosując metody na mokro, musimy poczekać, aż drewno wyschnie(minimum jeden dzień), zanim przystąpimy do kolejnego etapuszlifowania. czynność wykonujemy w maskach ochronnych, aby zabezpieczyć się przed wdychaniem toksyngrzybni. Szlifowanie kontynuujemy, aż dotrzemy do drewna wolnego od infekcji. Przed nałożeniem preparatów wykończeniowych, powinniśmy nasączyć materiał impregnatem grzybobójczym,który zneutralizuje szkodliwe pozostałości.

Część grzybów powoduje przebarwienia drewna,tzw. siniznę, która objawia się niebiesko-szarymi plamami. Sinizna nie wpływa na wytrzymałość materiału, ale trwale zmienia jego estetykę.Towarzyszące jej wykwity przebijają powłoki utworzone przez preparaty ochronne,zmniejszając poziom zabezpieczenia i wygląd powierzchni. Jeżeli podczas szlifowania widzimy, że infekcja sięga w głąb drewna, pozostaje nam tylko zastosować impregnat grzybobójczy Sadolin, a następnie wykończyć powierzchnię barwnym preparatem, który zamaskuje niedoskonałości.

Liczne otworki w materiale wskazują na obecność insektów. Jeśli dokonane przez niezniszczenia znaczne i struktura drewnazostała mocno osłabiona, najlepszym wyjściembędzie wymiana elementu na nowy. Jeśli jednakstwierdzimy, że warto go ratować, zaczynamyod zastosowania środka owadobójczego. Niewystarczy jednak samo naniesienie preparatupędzlem na powierzchnię drewna, konieczne jestrównież wstrzyknięcie go bezpośrednio dootworków. Jeżeli opakowanie środka nie posiada specjalnego aplikatora, możemy użyć zwykłej strzykawki.