Właściwa impregnacja w kilku krokach

author-avatar-1364499153Andrzej Podgórski

Kierownik działu farb marketu Jasam w Olsztynie Fot. Jasam Sp. z o.o.

Dobre przygotowanie drewna do aplikacji impregnatu ma wpływ na końcowy efekt naszych prac. Pominięcie tego etapu lub wykonanie go niedbale może skutkować koniecznością dokonywania kolejnych poprawek i ponoszenia dodatkowych kosztów. Drewniany element, który będziemy malować, powinien być gładki i czysty. W tym celu szlifujemy jego powierzchnię papierem ściernym (lub za pomocą szlifierki oscylacyjnej). Oczyszczamy drewno z brudu, łuszczących się wcześniejszych powłok i fragmentów zmurszałych. Grubość papieru dobieramy do stopnia nierówności podłoża. Aby uzyskać równomierną kolorystykę po malowaniu, musimy w równym stopniu przeszlifować cały element.

Jeśli przedmiot, który malujemy, będzie użytkowany na zewnątrz budynku, musimy zabezpieczyć go bezbarwną wersją impregnatu Vidaron. Wnika ona głęboko w materiał i chroni go przed zagrożeniami biologicznymi. To pierwszy etap impregnacji. Prace powinniśmy wykonywać w temperaturze otoczenia od 5 do 25 st. C.

Po wyschnięciu warstwy bezbarwnej, możemy pomalować drewno impregnatem kolorowym, który zapewni mu dodatkową ochronę, nada odpowiednią barwę oraz podkreśli usłojenie. Dla zapewnienia maksymalnego zabezpieczenia oraz efektu dekoracyjnego zaleca się nałożenie dwóch warstw takiego środka.

Po nałożeniu pierwszej warstwy koniecznym zabiegiem jest szlifowanie międzywarstwowe. Wykonujemy je po całkowitym wyschnięciu preparatu papierem ściernym o grubości ok. 320. Dzięki temu wygładzamy podniesione włókna drewna i uzyskujemy idealnie gładką powierzchnię.

Nałożenie drugiej warstwy kolorowego impregnatu Vidaron zapewnia podkreślenie estetycznych walorów powierzchni. Dodatkowo wzmacnia walory ochronne powłoki. Otrzymujemy w ten sposób zabezpieczenie złożone z trzech warstw impregnatu (warstwa bezbarwna oraz dwie warstwy kolorowe), które zapewnią drewnu maksymalną ochronę przed wszelkimi czynnikami niszczącymi.